Odkládání (Prokrastinace)

 

Zítra je taky den, začnu zítra...“, říkají si studenti, kteří mají před sebou hromadu knih a poznámek a blížící se termín zkoušky. Všichni známe to pokušení odložit učení, které nám zrovna nejde „do hlavy“. Někdy může takové odkládání narůst do rozměrů, které nám působí problémy. Blíží se termín zkoušky a probraných otázek ubývá jen pomalu...

Odkládání nepříjemných úkolů souvisí s přirozeným lidským sklonem vyhýbat se tomu, co je nám nelibé.  Co nejčastěji odkládáme? Úkoly, které vyžadují nadprůměrný výkon, dlouhodobé soustředění, činnosti časově náročné nebo ty, které se nám zdají nad naše síly (např. velká mezioborová zkouška, státní zkouška, sepsání diplomové práce). Obvykle jde o činnosti, za které jsme hodnoceni. A právě strach z hodnocení může naši motivaci natolik ochromit, že raději s učením ani nezačneme. V tom se „odkládači“ podobají perfekcionistům – raději nic, než riskovat neúspěch.

 

Riziky spojenými s odkládáním bývají ohrožení právě studenti (akademická prokrastinace). 

Muži v porovnání se ženami odkládají úkoly o něco častěji, s přibývajícím věkem je tento návyk řidší. Chroničtí odkládači jsou oproti lidem, kteří dělají svou práci včas, méně výkonní a dělají více chyb. To, co prácechtiví začínají ze strachu před selháním příliš brzy, odkládači začínají na základě podobných obav příliš pozdě. Důsledkem je stres, v horším případě opakování ročníku nebo vyloučení ze studia.

 

   Prokrastinace souvisí s určitými psychickými a osobnostními charakteristikami:

 

Pokud je odkládání i vaším problémem a chcete své chování změnit,  zamyslete se nad níže uvedenými doporučeními a vyzkoušejte je v praxi.

 

Jak odkládání překonat

 

 

   Prozkoumejte vlastní strategie odkládání.

         

   Stanovte si reálné a splnitelné cíle.

 

   Dobře si definujte  první krok.

 

   Plánujte si další kroky a hospodařte efektivně s časem. 

            

                viz:  Studium - studijní styl

 

   Pokuste se zvládnout své iracionální myšlenky a přesvědčení.

                viz:  Zkoušková úzkost,  Perfekcionismus,  Deprese

 

 

   Přečtěte  si ,co radí proti odkládání zahraniční poradenská centra. 

            

 

 

 

            

              

 

 

 

 

Použitá literatura:

 

Ivanovičová, M.: Zítra je taky den... Psychologie dnes, září 2008, č. 9, roč. 14,  s. 42-45.

Schouwenburg, H.C., Lay, C. H., Pychyl T.A., Ferrari, J.R.: Counselling the procrastinator in academic settings. Washington, DC, US: American Psychological Association, 2004, 250p.

 

Tento oddíl byl vytvořen v rámci Rozvojového projektu MŠMT „Rozšíření a zefektivnění poradenských služeb pro studenty UK“ pro rok 2008.