Poruchy příjmu potravy

 

Současný uspěchaný způsob života nám přináší řadu nešvarů, které se podepisují na našem zdraví. Mimo jiné také nepravidelný jídelní režim, u studentů často způsobený nedostatkem času mezi semináři a přednáškami a také nedostatečnými podmínkami pro klidné a nerušené stolování. Nepravidelné stravování, nevhodná skladba výživy a dodržování různých dietních doporučení můžeme považovat za rizikové chování s ohledem na rozvoj poruch příjmu potravy. Narušené jídelní chování spojené s držením diet a přejídáním se vyskytuje u 75 % amerických vysokoškolaček. Odhaduje se, že 20 % amerických vysokoškolaček trpí poruchami příjmu potravy. Ženy tvoří 90 % těch, kteří trpí těmito poruchami. Poruchy příjmu potravy ale nejsou jen o jídle a stravování, ale souvisejí také s postoji k vlastnímu tělu, naším vnitřním rozpoložením a s ním spojeným chováním a také vnějšími podněty, které přicházejí od našich vrstevníků, rodiny, společnosti. Pojďme se tedy  zamyslet nad některými okolnostmi (rizikovými faktory), které mohou vést k nevhodným stravovacím návykům a přispívat k rozvoji níže popsaných poruch.

 

 

 

    rizikové faktory

 

 

Mezi poruchy příjmu potravy patří záchvatovité přejídání, mentální anorexie a mentální bulimie. Tyto poruchy mají společné zkreslené vnímání vlastního těla, obavy z nadváhy, časté sledování tělesné hmotnosti a následnou manipulaci s jídlem s cílem snížit tělesnou hmotnost.

 

 

   záchvatovité přejídání

 

 

     mentální anorexie

 

 

    mentální bulimie

 

 

CO DĚLAT DÁL ?

 

* Více informací o PPP (www, knihy)

Pokud si chcete přečíst více o poruchách příjmu potravy, navštivte webové stránky (www.idealni.cz, www.anabell.cz), kde také najdete odkazy na knihy, které u nás vyšly.

 

* Vyhledat odbornou pomoc

Pokud Vy nebo někdo ve Vašem okolí trpíte problémy, které jsou popsány výše, a nevíte si s nimi rady, obraťte se na nejbližší poradnu pro VŠ (Poradny) nebo na specializované odborníky či pracoviště, které se zabývá poruchami příjmu potravy (www.idealni.cz, www.anabell.cz).

 

 

Použité zdroje

 Food, Mood & Attitude. A Disordered Eating Prevention and Education Program for College Women. Inflexxion, Inc., 2002.

Grogan, S.: Body image. Psychologie nespokojenosti s vlastním tělem. Grada Publishing, 2000.

Krch, F.D.: Bulimie. Jak bojovat s přejídáním. Grada Publishing, 2003.

Krch, F.D.: Mentální anorexie. Portál, Praha 2002.

Krch, F.D. a kol.: Poruchy příjmu potravy. Grada Publishing, 1999.

Praško, J.: Jak se zbavit napětí, stresu a úzkosti. Grada Publishing, 2003.

Praško, J., Prašková H.: Proti stresu krok za krokem – aneb jak získat klid a odolnost vůči nepohodě. Grada Publishing, 2001.

Praško, J., Prašková, H.: Asertivitou proti stresu. Grada Publishing, 1996.

Tento oddíl byl vytvořen v rámci Rozvojového projektu č. 237369 MŠMT "Zkvalitňování podmínek studia handicapovaných studentů".

 

www.anabell.cz

www.idealni.cz