naplánujte si studium

 

Plánujete si studijní úkoly  a plníte je v čase, který máte k dispozici?

 

Dříve než se pustíte do plánování s cílem co nejlépe využít svůj čas, zkuste zaznamenat veškeré činnosti, které děláte v průběhu jednoho týdne.

(Týdenní přehled aktivit)

Budete mít pak lepší představu o tom, kolik času trávíte plněním studijních povinností, odpočinkem, zábavou a kolik času zbytečně promarníte.

 

Pomocí následujícího dotazníku si můžete zhodnotit, jak hospodaříte s časem.

 

Dotazník k efektivnímu hospodaření s časem (podle Nagela, 1992)

 

Dalším krokem je vypracování týdenního časového plánu. K tomu  Vám může opět pomoci záznamový arch ( Týdenní přehled aktivit) nebo diář, kde si zaznamenáte  rozvrh přednášek, seminářů a praktik a doplníte jej plánem  pro samostudium a volný čas k odpočinku.

Při promýšlení plánu vám mohou pomoci následující vodítka.

 

 

    Plánování

 

Každý večer si zkontrolujte, jak jste časový plán splnili a  podívejte se, co vás čeká a co byste rádi udělali příští den.

Na konci týdne si zhodnoťte, jak jste splnili plánované úkoly a sestavte si plán na další týden.

 

Plánování vám má posloužit k účelnému využití času a rozvrh v diáři má být pomůckou nikoliv bičem v závodu s časem. Počítejte s nečekanými událostmi.  Ovšem pozor, aby se “nečekané události” nestaly pravidelnou omluvou pro to, že svůj plán nesplníte.

Přehodnocování plánu na konci každého dne a týdne vás naučí realisticky plánovat své aktivity a využít co nejlépe čas, který máte k dispozici.

Odměnou vám bude dobrý pocit z toho, že se vám daří plnit studijní povinnosti a zároveň najít čas k odpočinku a zábavě.